A A A K K K
для людей з порушеннями зору
Інклюзивно-ресурсний центр №8 Святошинського району м. Києва

Чи потрібно підрізати коротку під’язикову  вуздечку у дитини?

Чи потрібно підрізати коротку під’язикову  вуздечку у дитини?

 

Що таке  під’язикова  вуздечка?

 

Всього у людини існує три вуздечки. Одна з них під’язикова  вуздечка, яка безпосередньо пов'язана з мовленням і його формуванням у дитячому віці.

Під'язикова  вуздечка - перетинка, яка знаходиться під язиком і з'єднує язик з під'язиковим простором.

 

Як дізнатися, що вуздечка у дитини коротка?

 

Існують цілком помітні візуальні ознаки, що дозволяють визначити дефект.
У різних людей під'язикова зв'язка (вуздечка) може бути різної довжини. Попросіть дитину підняти язик вгору до твердого піднебіння. При нормальній під'язиковій вуздечці дитина вільно піднімає язик. Дитина може легко облизати верхню губу.

При короткій під'язиковій вуздечці дитина не може витягнути язик вперед і підняти вгору, до твердого піднебіння. Коли малюк буде тягнути язик вгору, ви побачите: як під'язикова зв'язка натягується, обмежуючи підйом язика.
 

Іншою причиною того, що дитина не може підняти язичок догори, може бути те, що м'язи язика у неї не досить сильні і малорухливі. Тоді язик тремтить, відхиляється в сторону, смикається, опускається вниз.
У нормі: в 5 років вуздечка в розтягнутому стані повинна бути не менше 8 мм. Середня довжина вуздечки 1,5 см.

Коротка під'язикова вуздечка викликає порушення:

  • може викликати ускладнення рухів язика, так як не дає йому можливості високо підніматися. В цьому випадку страждають так звані «верхні звуки», тобто порушується вимова Ш, Ж, Ч, Щ, Р, Рь.
  • може призводити до зміщення центру язика, його асиметричного розвитку і малої рухливості, що перешкоджає формуванню правильного артикуляційного укладу деяких звуків.
  • може бути і причиною спотворення звуковимови.
  • в деяких випадках, може провокувати проблеми з формуванням нижньої щелепи, тобто можуть відхилятися зуби і оголятися шийки зубів. Є ризик розвитку пародонтиту та гінгівіту. У такому випадку необхідна консультація ортодонта. 

Чи потрібно підрізати  вуздечку?

Коротка  вуздечка  язика у дитини досить поширена вада, яка часто діагностується. Дитина народжується з даною вадою, і в процесі життя вона може істотно вплинути на стан мовного апарату, формування мовлення  і прикусу. Лікування дітей проводиться в дитячому віці хірургічним шляхом. Підрізання вуздечки язика проходить ще в пологовому будинку, коли операція для малюка максимально безболісна. Якщо цього не зробили, у ранньому віці то у дитини можуть бути проблеми  з  мовленням

Коротка вуздечка  виникає з різних причин, але найбільш поширеною з них стає спадковість. Хлопчики страждають на цю недугу набагато частіше, ніж дівчатка

Лікарі не завжди наполягають на підрізанні. Сьогодні існує думка, що коротка вуздечка у дитини може витягнутися згодом, якщо робити з малюком логопедичні вправи. Якщо коротку вуздечку у новонародженого підрізають в пологовому будинку, то у старших дітей це робиться по суворій необхідності. Коли розтягнути вуздечку традиційними методами не виходить, вона заважає звуковимові і правильному формуванню прикусу, потрібно звертатися до хірурга.

Логопеди  радять  спробувати спочатку логопедичні вправи для розтяжки вуздечки, наприклад, облизування зубів і губ язичком, «Гойдалки», коли малюк дістає кінчиком язика верхніх і нижніх зубів, «Конячка» клацати язичком, «Грибок», «Гармошка».

Якщо зарядка для язичка не допомагає,  рекомендують зробити операцію. У дитячому віці,  радять мамам не роздумувати і підрізати вуздечку, бажано до 5 років.

Такої ж думки дотримується більшість лікарів. На жаль, не всі мами до цього прислухаються. В результаті у дитини може розвинутися неправильний прикус, порушитися мовлення. Виправляти ці дефекти в старшому віці набагато важче. Краще вирішити проблему в ранньому дитинстві.

У дорослих цей дефект усувається тільки в тому випадку, якщо він заважає життєво важливим функціям. У більшості випадків в старшому віці вуздечка не вимагає підрізання, оскільки основні функції мовлення і мовного апарату вже сформовані.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора