Використання сенсорних ігор для розвитку мовлення дітей.
Для розвитку мови велике значення мають сенсорні ігри, основна мета яких - дати дитині нові чуттєві відчуття: зорові, слухові, тактильні та рухові, нюхові і смакові.
Доцільність проведення з дітьми, що мають мовні порушення, таких ігор основується на твердженні про те, що сенсорний компонент в ознайомленні з навколишнім світом набуває для них особливого значення. Такіігри дозволяють встановити з дитиною емоційний контакт, який дозволяє в подальшому всебічно впливати на розвиток мови.
Основні види сенсорних ігор:
Для проведення гри потрібні: акварельні фарби, пензлики, п'ять прозорих пластикових стаканчиків. Склянки розставляються в ряд на столі і наповнюються водою, потім в них по черзі розлучаються фарби різних кольорів. Зазвичай дитина заворожено стежить за тим, як «хмарка» фарби поступово розчиняється в воді. Можна урізноманітнити ефект і в наступному склянці можна розвести фарбу швидко, помішуючи пензликом, - дитина своєю реакцією дасть вам зрозуміти, який із способів йому більше подобається. У цій грі дитина досить швидко може виявити бажання більш активно брати участь у цих заходах - починає «замовляти» наступну фарбу або вихоплює пензлик і приймається діяти самостійно.
Ігри з водою
Метушня з водою, переливання і бризкання особливо улюблені дітьми. До того ж гри з водою мають і терапевтичний ефект. Щоб дитині було зручніше дістати з крана, присуньте до раковини стілець. Дістаньте приготовані заздалегідь невеликі пластикові пляшки і бульбашки - наповнюйте їх водою з-під крана. Можна переливати воду з однієї посудини в іншу, зробити «фонтан», підставивши під струмінь води ложку або пухирець з вузьким горлечком - зазвичай такий ефект призводить дітей в захват. Наповнивши водою таз, організуйте гру в «басейн», в якому плавають іграшки. Наповнений водою таз тепер стане «озером», в якому плавають рибки або качечки.
Ігри з мильними бульбашками
Дітям подобається спостерігати за кружляння в повітрі мильних бульбашок. Щоб викликати у дитини інтерес до самостійного видування бульбашок, запропонуйте йому різноманітні трубочки - наприклад, трубочку для коктейлю, або поверніть і склейте з щільного паперу товсту трубку для отримання великого міхура.
Ігри зі свічками
• Тримаючи в руці погашеним свічку, порисуйте в повітрі димом.
• Наповнивши таз водою, опустіть на поверхню води одну або кілька плаваючих свічок - в темній кімнаті вийде ефектне, з переливаються в воді світловими відблисками видовище.
• Наповніть столову ложку водою і потримайте над полум'ям свічки, зверніть увагу дитини на те, що холодна вода стала теплою. Подібним чином можна розтопити шматочок льоду або вершкового масла.
Ігри зі світлом і тінями.
Сонячний зайчик. Вибравши момент, коли сонце заглядає у вікно, зловіть за допомогою дзеркальця промінчик і покажіть дитині, як сонячний зайчик стрибає по стіні, по стелі, зі стіни на диван і т.д. Можливо, йому захочеться доторкнутися до світлової плями. У цьому випадку, не поспішаючи, відсувайте промінь в сторону, запропонуйте йому зловити тікає «зайчика».
Тіні на стіні. Увечері, коли стемніє, включите настільну лампу і спрямуйте її світло на стіну. За допомогою кистей рук, різних предметів і іграшок ви отримаєте на стіні тінь гавкаючого собаки, птаха, що летить…
Театр тіней. Можна придумати нескладний сюжет і організувати «театр тіней», використовуючи також приготовані заздалегідь паперові фігурки-силуети.
Ігри з льодом.
• Підігрійте шматочок льоду над свічкою. У прозору скляну кухоль і стакан налийте гарячий чай (можна підфарбувати воду), опустіть шматочок льоду і поспостерігайте, як швидко він тане. Можна взяти кілька склянок, поспостерігати і побачити, що лід по-різному тане у воді різної температури.
• Приготуйте різнокольоровий лід, додавши у воду фарби; малюйте фарбами на великому шматку льоду.
Ігри зі звуками
Зверніть увагу дитини на звуки в навколишньому світі: скрип дверей, стук ложечки об стінки чашки, коли розмішуємо чай, скрип гальм, стукіт коліс поїзда…