Що робити якщо дитина почала заїкатися?
У чому причина дефекту?
У народі, щодо причин виникнення заїкання, немає ніяких сумнівів: однозначно дитина злякалася! Але дане твердження не завжди відповідає істині і не кожна дитина навіть після сильного переляку почне запинатися при вимові слів. Є і набагато більш глибокі передумови, здатні викликати заїкання у малюка.
- Перш за все, це регулярні стреси в ранньому віці.
- Неблагополучний перебіг вагітності, хвороби матері або плода під час внутрішньоутробного розвитку.
- Мовні розлади часто виникають після отримання дитиною черепно-мозкової травми.
- Не виключається переляк, звичайно, або сильне емоційне потрясіння частіше негативного характеру.
- Негативний спадковий фактор - малюк може просто копіювати заїкання тата чи мами, хоча при цьому залишатися абсолютно здоровим.
- Несприятлива атмосфера в сім'ї. Сварки, розмови на підвищених тонах, неповажне ставлення батьків один до одного, залучення дитини в суперечки згубно позначаються на психологічному стані малюка, і заїкання може стати наслідком постійної напруги в будинку.
Не можна втрачати часу!
Якщо ви помітили, що дитина почала запинатися перед тим, як вимовити слово - заїкатися, слід відразу мінімізувати навантаження на її мовний апарат - тут прислів'я «Мовчання - золото» слід розуміти в самому буквальному сенсі. Проаналізуйте - чи немає у дитини надмірного навантаження в навчанні? Відкладіть відразу ж читання, письмо, малювання. Поспостерігайте, в який момент починає з'являтися заїкання: коли малюк починає говорити з батьками або сторонніми дорослими? Може, починає заїкатися при бесідах з однолітками? А якщо залишити грати дитину на самоті, вона буде заїкатися?
Наступний момент, який, можливо, доведеться відкоригувати - це ваша власна манера спілкування з сином або дочкою. Агресивна поведінка, підвищення голосу тільки серйозно погіршать ситуацію. Намагайтеся максимально стримуватися, проявляти такт і терпіння, дружелюбність. Малюк повинен відчувати вашу любов, підтримку, спокій в домі, тепло родини.
До кого звертатися з проблемою заїкання?
Один фахівець із заїканням навряд чи впорається - потрібна допомога відразу декількох лікарів: логопеда, психолога або психотерапевта, невропатолога.
Від невропатолога варто очікувати призначень медикаментозної корекції стану. Завдання психологів - підказати і показати дитині способи розслаблення, релаксу, без яких одужання неможливо.
Що робити мамі і татові, якщо дитина почала заїкатися?
Перша і головна задача батьків дитини із заїканням - це зробити так, щоб вдома було тихо, мирно, спокійно і затишно. Для якнайшвидшого одужання важливий і чіткий режим - дитина буде відчувати впевненість і стабільність. Невдачі малюка не повинні коментуватись батьками - просто не звертайте уваги, якщо у дитини щось не виходить. Не квапте її в розмові, терпляче чекайте, поки вона не вимовить фразу або слово. Підганяти не можна ні в якому разі.
При спілкуванні з дитиною стежте за своєю дикцією - говоріть коротко, чітко, зрозуміло, максимально простими словами. Частіше читайте їй книжки - вірші, казки, але не вимагайте, щоб вона переказувала їх або повторювала почуте. Врахуйте, що процес одужання може затягнутися не на один рік, набирайтеся терпіння. Важливо вірити в успіх і повторювати про це своїй дитині. Хваліть її за кожен, навіть самий незначний успіх, прогрес, підбадьорюйте, будьте кращим другом.
Ще одним з ключових моментів, що впливає на ефективність лікування, є повноцінний сон. Мало того щоб дитина добре спала вночі, її необхідно укладати ще і вдень. Нехай не засне, але хоча б полежить і відновить сили.
У своїх прагненнях ростити з дітей вундеркіндів батьки часто перегинають палицю, перенапружують дитину, а це може привести до появи стійкого заїкання... Не можна недооцінювати руйнівного впливу розумового перенавантаження, не змушуйте дитину по багато займатися, особливо, якщо вона сама до цього не прагне
Граємо в мовчанку
Одним з професійних прийомів корекції заїкання є організація режиму повного мовчання - гра в мовчанку. Це коли на протязі 3-5 днів вдома стоїть повна тиша. Звичайно, домогтися такого не просто, але результат того вартий. Допускається лише незначне спілкування пошепки, але при цьому без перегляду телевізора, комп'ютерних ігор.
Для чого потрібна мовчанка? Для того щоб розпочате заїкання не змогло зміцнитися в свідомості дитини. Можливо, завдяки мовчанню дитина зможе забути те, що спровокувало мовний дефект. Якщо цього не відбудеться через зазначений час - варто відвідати невропатолога і логопеда.
Великою ефективністю славиться лікування заїкання за допомогою дихальної гімнастики Стрельнікової А.Н., а також заняття вокалом, так як і те й інше сприяє формуванню правильного мовного дихання. Хороші результати дає аутотренінг, різні психологічні методики розслаблення і релаксації, роботи над емоціями.
Вірте в свого малюка - все у вас налагодиться!